Пошта на Северна Македонијa-дирекција

Достапен интернетWi-Fi ЗонаРаботиме 7 дена во неделатаКлиматизирано

  • Адреса: Орце Николов 46
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈7424 км
  • Локација: кај Влада на РМ

  • Факс: 02 3105142
  • Работно време: Пон - Саб од 07:00 до 20:00
    Нед од 08:00 до 15:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1592376219_51.png?t=true&w=300&h=300


Слика од локација

Фото и видео галерија

Поштата на Република Северна Македонија

Во годините што ќе ги запаметиме како години на историски одлуки за Македонската држава, ПТТ системот ја изврши својата трансформација во национален ПТТ систем и се приклучи на светската поштенска структура како независна национална организација за вршење на поштенска дејност.

На 12 јули 1993 год. Македонија стана членка на Светскиот поштенски сојуз. Среднорочниот план за развој на ПТТ сообраќајот во периодот од 1991 до 1995 год. се однесуваше на следните активности: отворање на нови меѓународни поштенски линии со соседните земји; организирање и опремување на главниот поштенски центар во Скопје за вршење на меѓународен сообраќај; интензивирање на процесот на автоматизација на шалтерското работење во единиците на поштенската мрежа; воведување на современа опрема за автоматизација на технолошките процеси во поштенските центри;опремување на возниот парк со современи транспортни средства за превоз на поштенски пратки и подобрување на квалитетот на постојните и воведување нови услуги.

Меѓународниот поштенски сообраќај во Република Северна Македонија започна со работа на 1 јуни 1992 год., кога во ГЦП Скопје 2 се формира изменичната пошта 91003 Скопје во која се вршеше целокупната концентрација на пратки од и за странство преку две одделенија. Процесот на поделба на поранешната ПТТ „Македонија” започна согласно Договорот со ЕБРД кој особено беше интензивен кон крајот на 1996/97 год.

Од 1 јануари 1997 год. ЈП „Македонска пошта” веќе функционира како посебно претпријатие. Македонска пошта со повеќе од 2000 вработени и над 300 единици на поштенска мрежа на целата територија на Република Северна Македонија врши дејност на јавен оператор во внатрешниот и во меѓународниот поштенски сообраќај, согласно Законот за поштенски услуги.

МИСИЈА

Мисијата на Македонска пошта е квалитетно и ефикасно да ги задоволи потребите на корисниците со постојните и нови поштенски, поштенско-финансиски и други услуги, по фер и разумни цени за сите корисници, водејќи притоа сметка за стабилноста на компанијата и мотивираноста на своите вработени.

ВИЗИЈА

Визијата на Македонска пошта е да биде високопрофесионална, кориснички ориентирана, конкурентна, профитабилна, препознатлива и почитувана компанија со посветени и мотивирани вработени, одговорна кон корисниците и општеството.

Услуги на Поштата на Република Северна Македонија:
- поштенски услуги
- финансиски услуги
- хибридна пошта
- шпедитерски услуги
- ЕМС пошта
- филателија
повеќе
Слика од локација
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи