Shën Spas

Wi-Fi ZonëAir-kondicioner

  • Adresa: Makarije Fërçkovski 8
  • Vendi: Shkup
  • Distanca: ≈7425 км
Kategoritë:

kisha ortodokse, muze


  • Orari i punës: Ma - Pr nga 09:00 deri më 17:00
    Sh - D nga 09:00 deri më 13:00Foto dhe video galeri

Црквата Св. Спас е еден од најзначајните споменици на културата во Скопје. Црквата е споменик на културата, заштитен со закон, а во нејзе се врши богослужба и верски обреди само за нејзиниот патронен празник Спасовден.

Во дворот се влегува низ тешката и опкована дабова порта и во него доминира едноставниот камен саркофаг во кого се сместени посмртните остатоци на големиот македонски револуционер и борец за слобода - Гоце Делчев.

Таа се наоѓа источно од тврдината Кале.
më shumë
Mapa

„Добро е граѓаните јасно да гледаат што е политика на рамни даноци а што е политика на прогресивни даноци и што тоа носи за општеството. Апсолутен и очаен ...
сите 9 | | | веќе видена

Една од најстарите македонски фирми, „Центро Унион“, синоќа во хотел Мериот во Скопје, прослави 30 години постоење. Центро Унион е приказна за македонски ...
сите 4 | | | веќе видена

Од денес граѓаните имаат можност да се информираат за јавниот долг преку новата алатка за транспарентност , која ја изработи Министерството за финансии со ...
сите 43 | | | веќе видена

Hyni në Librin e Artë

Emri i përdoruesitFjalëkalimPerdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj