Француска Градинка-Француско Интернационално училиште

ПаркингКлиматизираноПлаќање со кредитни картичкиДостапно за хендикепирани лицаДопуштено за деца

  • Адреса: Никола Парапунов 19
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈10681 км
  • Локација: кај стара телевизија

  • Телефон 2: 02 3083321
  • Работно време: Пон - Пет од 07:30 до 18:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1408690601_21.jpg?t=true&w=300&h=300


Слика од локација

Фото и видео галерија

ФРАНЦУСКА ГРАДИНКА- Француската градинка е создадена според педагошки модел, и не е од згрижувачки карактер. Таа ја претставува првата фаза т.н фаза на рано учење која им овозможува на учениците да ја изградат основата која понатаму ќе биде проширена во основното училиште и која ќе им овозможи пристап кон тријазичноста на крајот од Големата група.

Нашата установа работи според официјалната програма на Министерството за образование на Франција. Како акредитирано училиште, таа е под надзор на инспекторот од зоната на Југоисточна Европа која ја надгледува примената на програмата и внимава на квалитетот на нашето образование.

Градинката прима деца од 1 година и 8 месеци. Бројот на деца во секоја група е ограничен на 15 со еден професор и еден асистент кои се грижат за наставата, но и за хигиената. Ваквите неопходни услови за спроведување на програмата овозможуваат да се започне со раното учење по кое француската програма е препознатлива во светот.

Децата-франкофони и оние кои не се можат да се запишат во нашата градинка на било која возраст. Се работи индивидуално со цел децата побрзо да го совладаат францускиот јазик и на крај тие покажуваат одлични резултати.

Програмата на француската градинка е составена од 5 домени:

француски јазик ;
социјализација или да се стане ученик ;
физичко воспитување;
математика или природа и општество ;
ликовно и музико воспитување.

Групи

- Прва Мала група (18 месеци – 2,5 години)
- Мала група (2,5 години – 3,5 години)
- Средна група (3,5 години – 4,5 години)
- Голема група (4,5 години – 6 години)повеќе
Слика од локација
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи