Спироски


 • Адреса: Рајко Жинзифов 48
 • Место: Скопје
 • Оддалеченст: ≈10684 км
 • Локација: Блиску до Романска амбасада


  //1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1629789490_52.png?t=true&w=300&h=300


  Фото и видео галерија

  Цели
  Фондацијата како имотна маса обезбедена од основачите, ќе се користи заради остварување на поширок интерес и заради постигнување на следните посебни цели и задачи:

  -да создава просторни, технички и материјални услови за работа;
  -да издава научни списанија;
  -да ја афирмира науката;
  -да ја поттикнува научната работа;
  -да собира, да типизира, да складира и да разменува податоци за дарители на клетки, ткива и органи;
  -да создава и да одржува Македонска банка за хумана ДНК;
  -да ги процесира барањата за хематопоетски стем клетки од дарителите во Република Македонија и тие кои доаѓаат од странство;
  -да ги координира активностите на Дарителските центри, Собирните центри, Трансплантациските центри и другите единки од дарителските регистри;
  -да собира и понатаму да дистрибуира средства или други форми на донација во согласност со прокламираните цели;
  -да врши други активности поврзани со науката.

  Фондацијата Научна фондација СПИРОСКИ, Скопје ги остварува целите, правата, интересите и уверувањата за кои е основана, преку стекнување и управување со средства и имот.
  повеќе
  Мапа

  Логирај се на Златна Книга

  Корисничко имеЛозинка  Нов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи