РЖ Техничка контрола

ПаркингWi-Fi ЗонаКлиматизирано

  • Адреса: 16-та Mакедонска Бригада 18
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈7426 км

  • Факс: 02 5514350
  • Работно време: Пон - Пет од 07:00 до 15:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1482754257_41.jpg?t=true&w=300&h=300


Слика од локација

Фото и видео галерија

РЖ Техничка контрола е основана во 1965 година, како дел од Рудници и Железарница ”Скопје”, како Централна лабораторија за хемиски и механички испитувања во областа на металургијата. Основната активност на РЖ Техничка контрола уште од почетоците била утврдување на квалитетот на металуршкото производство на челик.

Се состои од неколку лаборатории:
лабораторија за металуршки испитувања, лабораторија за испитувања без разрушување и лабораторија за хемиска
анализа.

Во РЖ Техничка контрола вработени се 89 луѓе меѓу кои 19 инженери од областа на металургијата, технологијата, хемијата, физиката, машинството, електротехниката итн.

Услуги:
Хемиска лабораторија
Во нашата хемиска лабораторија вршиме испитувања на:
-минерали и руди
-метали
-легури
-горива
-мазива
-почви и ѓубрива
-отпадни материјали

Механичка лабораторија
Во лабораторијата за механички тестирања, се тестираат механичките и технолошките
карактеристики на материјалите со дебелина од 0,4 mm до 100 mm.
Механички тестирања:
-цврстина на истегнување
-способност за свиткување
-енергија на удар
-тврдина итн.

Металографска лабораторија
Neophot 32Металографски испитувања:
-сегрегација во материјалот
-степен на нечистотии
-големина на зрна итн.

Лабораторија за испитувања без разрушување
Во лабораторијата за испитувања без разрушување се извршуваат секаков вид на испитувања без разрушување со користење на следните методи:
-ултразвучно испитувањеKraut Krammer
-радиографија
-испитување со пенетранти
-испитување со магнетни методи итн.
повеќе
Слика од локација
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи