Огражден


  • Адреса: Маршал Тито 239
  • Место: Струмица
  • Оддалеченст: ≈10793 км
  • Локација: излез спрема Валандово


//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1714390872_6.png?t=true&w=300&h=300


Основната дејност на фирмата е експлоатација, производство и продажба на готови сопствени производи за потребите на хемиската, стакларската, фармацевтската, порцеланската и градежната индустрија.

И двата рудника имплементираат најсовремени технологии за експлоатација - планирање, дупчење, минирање, товарење, транспорт и сепарирање.
Најголем дел од производството е наменето за извоз на пазари во Бугарија, Србија и Грција како и на останатите европски пазари во Словенија и Романија.
Седиштето на фирмата се наоѓа во Струмица, каде што се наоѓаат и двете мелници за преработка на минералните суровини.

Резервите на фелдспатна и карбонатна минерална суровина, флексибилноста на постројките за подготовка на истите, како и високиот степен на контролирање на материјалот овозможуваат потполно задоволување на потребите на нашите купувачи по количини и квалитет.
Од неодамна истражувачкиот тим на АД за неметали "Огражден" овозможи зголемување на резервите на основните суровини преку изнаоѓање на нови наоѓалишта.
повеќе
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи