Muzeu i qytetit të Shkupit

Wi-Fi ZonëAir-kondicioner

  • Adresa: Shën Kiril dhe Metodij p.n. (M.H.Jasmin)
  • Vendi: Shkup
  • Distanca: ≈7425 км
Kategoritë:

muze


  • Telefon 2: 02 3113609
  • Faksi: 02 3115367
  • Orari i punës: Ma - Sh nga 09:00 deri më 17:00Foto dhe video galeri

Музеј на Град Скопје е сместен во центарот на градот. Основан во 1949 г.,а од 1970 г. Музејот е сместен во пренаменетиот дел од старата железничка станица која делумно била разурната во скопскиот земјотрес од 1963 г. Една третина од зградата, која останала релативно зачувана, денес е во функција на Музејот.

Оттогаш до денес како комплексен музеј тој ја поврзува дејноста на подрачјето на археологијата, историјата, етнологијата, уметничката историја на подрачјето на Град Скопје. Освен системските истражувања, прибирање, средување, заштита и чување, музејот врши и стручна обработка и научно проучување на музејскиот материјал како и негова јавна презентација преку тематски проекти и изложби во земјата и во странство.

Музејот поседува фонд од 21.950 музејски предмети распоредени по четири одделенија: археологија, историја, етнологија и историја на уметност.

„Прошетка низ минатото“ е постојана поставка во Музејот која го опфаќа периодот од Праисторија до почетокот на 20 век за Скопје со неговата околина. Во Старата скопска чаршија се наоѓаат депандансите на музејот, и тоа во Сули ан е сместена постојаната поставка за „Историјата на старата скопска чаршија“. „Меморијалниот музеј на Покраинскиот комитет на КПЈ“ и „Меморијалниот музеј на илегалната работилница за оружје од НОБ“.

Старата железничка станица во која се наоѓа музејот е прогласена за значајно културно наследство на Р.Македонија.
më shumë
Mapa

„Добро е граѓаните јасно да гледаат што е политика на рамни даноци а што е политика на прогресивни даноци и што тоа носи за општеството. Апсолутен и очаен ...
сите 9 | | | веќе видена

Една од најстарите македонски фирми, „Центро Унион“, синоќа во хотел Мериот во Скопје, прослави 30 години постоење. Центро Унион е приказна за македонски ...
сите 4 | | | веќе видена

Од денес граѓаните имаат можност да се информираат за јавниот долг преку новата алатка за транспарентност , која ја изработи Министерството за финансии со ...
сите 43 | | | веќе видена

Hyni në Librin e Artë

Emri i përdoruesitFjalëkalimPerdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj