Enti për Pronësi Industriale • Telefon 2: 02 3103641
 • Faksi: 02 3137149
 • Orari i punës: Ha - Pr nga 08:30 deri më 16:30

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1605521342_0.jpg?t=true&w=300&h=300


Enti zbaton procedurën administrative për mbrojtjen e të së drejtave nga pronësia industriale:

PATENTA
- Kombëtare, europiane dhe ndërkombëtare
- Mundësia për mbrojtje të shpikjes me patent për 10 dhe 20 vjet mbrojtjeje

DIZENJO INDUSTRIALE
- Kombëtare dhe ndërkombëtare
- Mundësia të mbrohet si dizenjo dydimensionale dhe tridimensionle

MARKA TREGTARE
- Kombëtare dhe ndërkombëtare
- Mundësia të mbrohet si markë individuale, kolektive dhe si markë e certifikuar

TREGUESIT GJEOGRAFIKË
- Mbrojtja kombëtare dhe ndërkombëtare
- Mundësia të mbrohen emërtimet gjeografike t¬ë produkteve me emërtim të origjinës ose tregues gjeografik
- Mundësia për njohjen e të së drejtës së përdorimit të emërtimit gjeografik të regjistruar

Për të gjitha të drejtat, Enti:
- Mban regjistra dhe lëshon çertifikata, raporte dhe kopje nga regjistrat e ESHPI-së
- Kryen kërkime në Bazën e të Dhënave Kobëtare dhe Nërkombëtare
 • Jep informata për regjionin dhe vëllimin e mbrojtjes

  Në Buletinin Zyrtar të Entit, në çdo dy muaj publikohen të dhënat që kanë të bëjnë me të drejtat e paraqitura dhe të regjistruara nga pronësia industriale
  Enti kryen trajnime dhe mban provimin professional për përfaqësues nga fusha e pronësisë industriale
  Të gjitha informacionet rreth Entit kërkoni në adresën elektronike http://www.ippo.gov.mk
 • më shumë
  Mapa

  Hyni në Librin e Artë

  Emri i përdoruesitFjalëkalim  Perdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj