Авторска агенција Макара


  • Адреса: бул.Партизански Одреди 82 лок.13
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈7848 км
  • Локација: ТЦ Антико

  • Телефон 2: 02 3079930
  • Работно време: Пон - Пет од 08:00 до 15:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1610109488_27.png?t=true&w=300&h=300


Друштво за заштита на авторските права МАКАРА ДОО Скопје со својата дејност опстојува на македонскиот пазар на услуги од 1993 година. Во 2023 година прославуваме јубилеј 30 години од постоење, успех и многу задоволни клиенти позади нас.

Целна група на нашите услуги се сите издавачки друштва, научно образовни, културни и други институции како и владини и невладини организации кои ангажираат надворешни соработници кои со својот интелектуален и творечки труд учествуваат во реализација на нивни проекти.

Нашата услуга е во делот на застапување на авторите (соработниците) склучување на договори и исплата на авторски хонорари за истите, водење на евиденција за приходите и уплатениот персонален данок, како и доставување на ПДД-ГИ до УЈП за приходи и уплатен персонален данок. Воедно по завршување на годината секој автор (соработник) добива потврда за своите приходи и уплатен персонален данок која ќе му послужи при изготвување на личната годишна пријава за остварени приходи до УЈП.

Со отстапување на овие работи на нашата агенција Вие добивате повеќе време за дејноста со која се занимавате како и побрз пристап до Вашите целни групи.

За секаков тип на консултации и прашаеа посетете не на адреса Бул. Партизански одреди бр.82 ТЦ Антико-Карпош IV, Скопје или контактирајте не на телефонот 02 3079 920.

повеќе
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи