Amerikan Gjimnazi Shkup

ParkingQasje në InternetWi-Fi ZonëAir-kondicioner

  • Adresa: Bul.Brigada e 3-të Maqedonase 60
  • Vendi: Shkup
  • Distanca: ≈7427 км

  • Orari i punës: Ha - Pr nga 08:00 deri më 17:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1562913902_99.png?t=true&w=300&h=300


Foto dhe video galeri

Qëllimi kryesor i Gjimnazit Amerikan të Shkupit është të përgatisë nxënës për të fituar njohuri dhe të zhvillojnë aftësitë dhe mundësi të nevojshme për të ndjekur mësimin në institucionet e arsimit të lartë.

Ky qëllim do të arrihet duke aftësuar të rinjtë të punojnë dhe të jetojnë në shoqërinë moderne globale, duke përdorur teknologjinë më të mirë arsimore dhe teknikat dhe mjetet moderne të mësimdhënies që u mundësojnë nxënësve të zhvillojnë aftësitë individuale fizike dhe intelektuale për mendim kritik, analiza dhe sintezë, studim, kërkim dhe përfshirjen e vlerave humaniste, morale, etike të personalitetit.

Për një integrim më të suksesshëm të nxënësve në rrjedhat globale të informacionit, qëllimi është aftësimi i nxënësve që të përdorin në mënyrë aktive të paktën dy gjuhë botërore. Ai gjithashtu synon të nxisë kreativitetin, krijimtarinë dhe përgatitjen për jetën dhe punën në një frymë paqeje dhe tolerance, respektim dhe mirëkuptim të dallimeve dhe zhvillimin e një qëndrimi pozitiv ndaj krijimtarisë, shkencës, arteve, sporteve kulturore, shëndetit dhe vlerave të tjera.

Mision
Shkolla e Mesme Amerikane e Shkupit inkurajon të menduarit kritik dhe lirinë e shprehjes si te nxënësit ashtu edhe te mësuesit duke respektuar dallimet sociale, fetare ose kombëtare. Shkolla i përgatit nxënësit e rinj për të vazhduar në botën akademike, në shkencë dhe kërkime dhe i përgatit ata të bëhen anëtarë të komunitetit të biznesit. Kjo do të arrihet me punë intensive individuale dhe ekipore nga mësuesit, duke krijuar mësimdhënie ndërvepruese përmes pjesëmarrjes aktive të nxënësve orëve të mësimit.

Planifikimi i mësimdhënies në grupe të vogla lejon përkushtim individual të nxënësve dhe mësim dhe kuptim më aktiv.
më shumë
Mapa

Hyni në Librin e Artë

Emri i përdoruesitFjalëkalimPerdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj