St.Spas (Sv.Spas)

Wi-Fi ZoneAirconditioned

  • Address : Makarije Frchkovski 8
  • Place: Skopje
  • Distance: ≈7852 км

  • Working Hours: Tue - Fri from 09:00 to 17:00
    Sat - Sun from 09:00 to 13:00

/sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


Photo & Video Galery

Црквата Св. Спас е еден од најзначајните споменици на културата во Скопје. Црквата е споменик на културата, заштитен со закон, а во нејзе се врши богослужба и верски обреди само за нејзиниот патронен празник Спасовден.

Во дворот се влегува низ тешката и опкована дабова порта и во него доминира едноставниот камен саркофаг во кого се сместени посмртните остатоци на големиот македонски револуционер и борец за слобода - Гоце Делчев.

Таа се наоѓа источно од тврдината Кале.
more
Map

Владата во согласност со оперативната програма за 2022-2024 во делот на енергетиката стартува проект за ревитализација на големите хидроелектрани со што ќе ја ...
сите 30 | | | веќе видена

Владата на СДСМ и ДУИ е виновна поради економската катастрофа која ни се случува. Македонија има најмал раст на БДП во регионот, Македонија има најмалку ...
сите 302 | | | веќе видена

Силк Роуд Банка АД Скопје ги известува сите приматели на пензија преку банката дека предвремената исплата на пензиите за месец мај ќе се врши на 30.05.2022 ...
сите 40 | | | веќе видена

Од 5-ти јуни, домашните месни преработки ќе бидат за 20 проценти поскапи, ако Владата не им излезе во пресрет на месопреработувачите и не ја продолжи за шест ...
сите 32 | | | веќе видена

Login on Golden Page

UsernamePasswordNew user ? | Forgot your password? | Cancel