Përmendore Çlirimtarët e Shkupit


Kategoritë:

përmendore  /sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


  Foto nga vendndodhja

  Foto dhe video galeri

  Еден од најзначајните за македонската престолнина е Денот на ослободувањето, 13 Ноември 1944 година.

  Партизаните од 42-та и од 50-та Дивизија и од 16-та Македонска бригада се спуштиле од Водно во добро обезбедениот град, во кој непријателските војници ги обезбедувале поголемиот број улици и објекти. Настанале тешки улични борби, од кои најсилни биле кај Офицерскиот дом, поранешната учителска школа, поштата, хотелот „Македонија“ и кај други значајни објекти во кои Германците биле утврдени. Сепак борците истрајале и по деноноќни борби ги протерале и последните германски војници од градот. Утрото на 13 ноември со коњи промарширале низ градскиот плоштад каде што граѓаните ги поздравиле со цвеќиња.

  На овој ден им се оддава почит на 87 жртви и 1200 борци кои на 13 ноември 1944 година учествувале во неговото ослободување од германскиот окупатор.

  më shumë
  Foto nga vendndodhja
  Mapa

  Време зa читање: 4 минути Salience Consulting најави проширување на консултантскиот тим во Скопје и преселување во поголема канцеларија во центарот на главниот ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Hyni në Librin e Artë

  Emri i përdoruesitFjalëkalim  Perdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj