Национална опера и балет


  • Адреса: Кеј Димитар Влахов б.б.
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈7852 км


//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1414583089_49.png?t=true&w=300&h=300


Слика од локација

Фото и видео галерија

Основана е во далечната 1945 година во рамките на тогашниот Македонски народен театар кој беше составен од драмски, оперски и балетски ансамбл, националната установа Македонска Опера и Балет (МОБ) е најголемата институција од областа на културата во Република Македонија.

Од тогаш до денес на сцената се изведени огромен број дела од светската оперско-балетска литература кои се на репертоарот на најголемите сцени во светот. При тоа се реализирани огромен број на гостувања на познати европски и светски уметници, и автори.

Во современи услови Македонската опера и балет ги интензивира своите програмски определби кои покрај класичниот репертоар, ги опфаќа сите современи музичко-сценски изрази, следејќи ги потребите на уметниците, но и на публиката кои имаат свој развоен пат. Во изминатиот период одржани се преку 350 претстави, со над 1600 учесници од целиот свет и посетеност од околу 800 000 гледачи.
повеќе
Слика од локација
Мапа

Вкупните депозити, во август, на годишна основа, се повисоки за 9,9 проценти, при раст кај двата сектора – корпоративен и домаќинства, којшто е поистакнат кај ...
сите 59 | | | веќе видена

Се намалува просечната плата во земјава, објави државната статистика. Во јули изнесува 28.540 денари и е за 204 денари пониска од просекот во јуни. Намалување ...
сите 72 | | | веќе видена

Само преку одговорно менаџирање со енергетските капацитети, може да се амортизираат сложените состојби на пазарот, порача претседателот на Регулаторната ...
сите 31 | | | веќе видена

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи