Muzeu i Maqedonisë

ParkingWi-Fi ZonëAir-kondicioner

  • Adresa: Josif Mihailloviq 7
  • Vendi: Shkup
  • Distanca: ≈7425 км
Kategoritë:

muze


  • Telefon 2: 02 3129323
  • Faksi: 02 3116439
  • Orari i punës: Ma - Pr nga 09:00 deri më 17:00
    Sh nga 09:00 deri më 15:00
    D nga 09:00 deri më 13:00Foto dhe video galeri

Muzeu i Maqedonisë, i cili gjendet nën Kalanë e Shkupit, është një institucion muzeor, i përbërë nga disa departamente: Departamenti Etnologjik, Departamenti Historik dhe Departamenti i Artit.

Aktivitetet kryesore të muzeut janë kërkimi, grumbullimi, dokumentimi, prezantimi dhe publikimi i materialeve muzeale nga zonat përkatëse. Në kuadër të muzeut, vepron dhe Laboratori për Konservim, sektori për edukim, si dhe departamenti i marketingut, aktivitetet e të cilit janë prodhimi dhe shitja e kopjeve komerciale të eksponateve më të rëndësishme të muzeut.

Përbërja historike përfaqëson historinë shpirtërore, kulturore dhe politike të periudhës otomane deri në fund të Luftës së Dytë Botërore dhe periudhën e pasluftës. Brenda ekspozitës historike është prezantua dhe ekspozita e përhershme "Refugjatët maqedonas nga Lufta e Dytë Botërore dhe Lufta Civile në Greqi".

Në galerinë e ikonave janë ekspozuar ikonat më të rëndësishme, ikonostaset dhe afresket nga periudha bizantine dhe periudha e renesancës. E njëjta aktualisht është duke u rikonstruuar.

Departamenti etnologjik prezanton njësitë tematike nga: kostumeve popullore dhe bizhuteri, arkitektura tradicionale, zakonet, instrumentet muzikore, pëlhura popullore dhe orendi shtëpiake, si dhe punime zejtarie dhe popullore.
Në kuadër të kompleksit të muzeut gjendet edhe monumenti kulturor-historik Kurshumli an.
më shumë
Mapa

РКЕ ќе ги каже новите цени на горивата. Регулаторната комисија за енергетика ќе ги соопшти новите цени на горивата, кои ќе важат од полноќ. РКЕ ја утврдува ...
сите 32 | | | веќе видена

Mора со храбри одлуки и решителни чекори да се кршат стереотипите според кои жените се помалку вредни и значајни. За секоја позиција, главен критериум да не ...
сите 22 | | | веќе видена

Преку обуки и креирање на вештини кај младите, до поголема вработеност на младата популација во земјава. Вклучувањето на бизнис-секторот во креирањето на тие ...
сите 25 | | | веќе видена

Незаконско, но и скандалозно работење на Бирото за регионален развој. Државниот завод за ревизија нотира низа фрапантни неправилности, непочитување на ...
сите 11 | | | веќе видена

Hyni në Librin e Artë

Emri i përdoruesitFjalëkalimPerdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj