MPC-Archdiocese Sv.Kliment Ohridski


  • Address : bul.Partizanski Odredi 12
  • Place: Skopje
  • Distance: ≈7424 км

  • Fax: +389 2 3230685

/sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


Photo & Video Galery

Каменот-темелник на Соборната црква е поставен во 1972 година, а осветувањето е извршено по повод 1150 годишнината од раѓањето на патронот Св. Климент Охридски, на 12 август 1990 година.

Во внатрешноста на црквата особено внимание привлекува иконостасот направен од дабово дрво. Отстапувањето од каноните е тоа што пророците, наместо во стоечка положба се насликани во седечка положба. Второ отстапување од црковните канони е што се оставени големи прозорци.

На 45 метри висока камбанарија што се наоѓа во дворот, лево од главниот влез на црквата, се поставени три камбани.

Во дворот на Соборниот храм на 12 август 2007 година е поставен споменикот на архиепископот господин господин Доситеј, првиот поглавар на возобновената Македонска православна црква.
more
Map

Вкупните депозити, во август, на годишна основа, се повисоки за 9,9 проценти, при раст кај двата сектора – корпоративен и домаќинства, којшто е поистакнат кај ...
сите 74 | | | веќе видена

Се намалува просечната плата во земјава, објави државната статистика. Во јули изнесува 28.540 денари и е за 204 денари пониска од просекот во јуни. Намалување ...
сите 72 | | | веќе видена

Директорот на Државниот завод за индустриска сопственост, Горан Герасимовски, денеска беше на работен состанок со Антони Пешев – извршен директор на Стопанска ...
сите 55 | | | веќе видена

Login on Golden Page

UsernamePasswordNew user ? | Forgot your password? | Cancel