MPC-Archdiocese Sv.Kliment Ohridski


  • Address : bul.Partizanski Odredi 12
  • Place: Skopje
  • Distance: ≈7851 км

  • Fax: +389 2 3230685

/sites/zk/templates/responsive/img/logo-mk-inner.png


Photo & Video Galery

Каменот-темелник на Соборната црква е поставен во 1972 година, а осветувањето е извршено по повод 1150 годишнината од раѓањето на патронот Св. Климент Охридски, на 12 август 1990 година.

Во внатрешноста на црквата особено внимание привлекува иконостасот направен од дабово дрво. Отстапувањето од каноните е тоа што пророците, наместо во стоечка положба се насликани во седечка положба. Второ отстапување од црковните канони е што се оставени големи прозорци.

На 45 метри висока камбанарија што се наоѓа во дворот, лево од главниот влез на црквата, се поставени три камбани.

Во дворот на Соборниот храм на 12 август 2007 година е поставен споменикот на архиепископот господин господин Доситеј, првиот поглавар на возобновената Македонска православна црква.
more
Map

Интегрално ја објавуваме колумната на министерот за финансии Фатмир Бесими со наслов „Праведен даночен систем за одржлив, инклузивен и забрзан економски раст“: ...
сите 141 | | | веќе видена

Потрошувачи кои добиваат фактурата во хартиена форма да ја искористат можноста за добивање на е-фактура затоа што е најсигурен, најбрз и најекономичен начин на ...
сите 111 | | | веќе видена

Login on Golden Page

UsernamePasswordNew user ? | Forgot your password? | Cancel