Хемофарм


  • Адреса: М.Т.Гологанов (Иво Лола Рибар) 60-б/1-4
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈10684 км
  • Локација: во близина на католичка црква

  • Телефон 2: 02 3111584
  • Факс: 02 3111584
  • Работно време: Пон - Пет од 08:00 до 16:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1586162983_93.png?t=true&w=300&h=300


Слика од локација

Фото и видео галерија

SleepMore
За брз почеток на сонот

За мирен и опуштен сон

Додаток на исхрана со мелатонин, валеријана и хмељ

Несоницата е најчесто нарушување на спиењето кое се јавува кај приближно 50% од возрасната популација.

Несоницата се дефинира како субјективно чувство на отежнато отпочнување, траење и лош квалитет на сонот кое се јавува и покрај адекватните услови за спиење, а кое како последица може да доведе до намалена работна способност во текот на денот.

Под поимот несоница воглавно се мисли на хронична несоница која е присутна најмалку месец дена, за разлика од акутната или минливата несоница која трае пократок временски период.

Успешната терапија на несоницата треба да го подобри квалитетот и квантитетот на спиењето, односно да доведе до намалување на дневните тегоби кои се последица на несоницата.

SleepMore е додаток на исхрана кој во својот состав содржи мелатонин, валеријана и хмељ.

Мелатонин е природна супстанца која се синтетизира во организмот и во присуство на светлина го регулира ритамот на будност и спиење. Под влијание на сончевата светлина аминокиселината триптофан во организмот се претвора во серотонин, кој ноќе се претвора во мелатонин односно хормон на сонот.

Нивото на мелатонин е најголем во детството, со максимално лачење во пубертетот. Со тек на годините, количината на произведениот хормон на сон се намалува што може да доведе до нарушување на спиењето, односно несоница.

Мелатонинот му помага на организмот побрзо да се прилагоди на промена на временските зони (jet-lag), непријатна последица на долгите патувања со авион.
Недостигот од мелатонин успешно може да се надомести со земање на мелатонин во облик на диететски суплементи.

Мелатонин придонесува за скратување на времето потребно за заспивање, а корисен ефект се постигнува со земање на 1 mg мелатонин пред спиење.

Екстрактите од валеријана и хмељ придонесуваат за мирен и опуштен сон, како и намалување на нервозата, напнатоста и вознемиреноста.
повеќе
Цена со ДДВ:Побарај цена

Prostenal PERFECT

Цена со ДДВ:Побарај цена

ViraSoothe

Цена со ДДВ:Побарај цена

ViraSoothe

Цена со ДДВ:Побарај цена

Urobitrat

Цена со ДДВ:Побарај цена

Имуноцинк


Видете ги нашите производи на
Слика од локација
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи