EOS MATRIX

Qasje në InternetWi-Fi ZonëAir-kondicioner

  • Adresa: bul.Illinden 109 lok. 6
  • Vendi: Shkup
  • Distanca: ≈10682 км
  • Lokacioni: Kompleks Mida

  • Faksi: 02 3200334
  • Orari i punës: Ha - Pr nga 08:00 deri më 16:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1665132770_77.jpg?t=true&w=300&h=300


• Kalim borxhi: Ky termin përdoret për marrëveshje me të cilat kontraktuesi bën kalimin e një prej kërkesave të tij një personi tjetër. Palët e përfshira në këtë marrëveshje janë: Kontraktuesi (personi i mëparshëm) dhe I kontraktuari (personi i ri). Debitori është pala e tretë në marrëveshje dhe nuk nevojitet aprovim i të njëjtit që kalimi i borxhit që të jetë i vlefshëm.
• Debitor: Person (ose subjekt juridik) që i ka borxh mall ose para të ashtuquajturit kreditor sipas një shume të dakorduar.
• Kreditor: Persona (ose subjekte juridike) të cilët japin para hua dhe/ose ata që marrin borxh nga debitori.
• Pala kontraktuese: Persona apo subjekte të cilët në mënyrë vullnetare nënshkruajnë marrëveshje me një ose më shumë subjekte dhe në bazë të saj i pranojnë përfitimet dhe detyrimet në marrëveshje/kontratë.
• Afati përfundimtar: Kjo është data kur detyrimi duhet të paguhet. Nëse nuk paguhet deri në atë datë, i njëjti do të konsiderohet si i pashlyer.
• Masë për përmbarim të detyrueshëm: Kjo masë paraqet një proces të rregulluar, me anë të së cilës aplikohet legjislautra shtetërore me qëllim që të sigurohet se kreditorit do t'i mundësohen mallrat e duhura/shuma e të hollave nëse debitori nuk arrin në mënyrë vullnetare t'i përmbush të gjitha detyrimet e tij.
më shumë
Mapa

Hyni në Librin e Artë

Emri i përdoruesitFjalëkalimPerdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj