Државен завод за индустриска сопственост


  • Адреса: 11-ти Октомври 25
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈7425 км
  • Локација: во зградата на КЈУБИ Македонија

  • Телефон 2: 02 3103641
  • Факс: 02 3137149
  • Работно време: Пон - Пет од 08:30 до 16:30

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1605521342_0.jpg?t=true&w=300&h=300


Заводот врши управни работи во постапката за стекнување на правата од индустриска сопственост:

ПАТЕНТ
- Домашна, европска и меѓународна заштита
- Можност за заштита на пронајдок со патент за 10 и 20 години на заштита

ИНДУСТРИСКИ ДИЗАЈН
- Домашна и меѓународна заштита
- Можност за заштита на дводимензионален и тродимензионален индустриски дизајн

ТРГОВСКА МАРКА
- Домашна заштита и меѓународна заштита
- Можност за заштита на индивидуална, колективна и сертификатна трговска марка

ГЕОГРАФСКИ НАЗИВ
- Домашна заштита и меѓународна заштита
- Можност за заштита на географскиот назив на производите со ознака на потеклото или географска ознака
- Можност за признавање право на користење на заштитен географски назив

За сите права, Заводот:
- Води регистри и издава изводи, потврди и копии од регистрите на ДЗИС
- Врши пребарување во домашни и странски бази на податоци
- Дава информации за подрачјето и обемот на заштитата

Во службеното гласило за Заводот, секои 2 месеци се објавуваат податоци кои се однесуват на пријавени и признаени права од индуистриска сопственост.
Заводот врши обука и спроведува испит за застапници од областа на индустриската сопственост.
Сите информации во врска со ДЗИС побарајте ги на електронската адреса: http://www.ippo.gov.mk
 
повеќе
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Корисничко имеЛозинкаНов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи