Радиус (100км)

Музеј на македонската борба


  • Адреса: 11-ти Март 1, п.фах 211
  • Место: Скопје
  • Факс: 02 3256668
  • Телефон 2: 02 3256668
  • Оддалеченост: ≈9157 км
  • Работно време: Пон - Нед од 10:00 до 18:00
  • Локација: До Камени Мост

*првиот понеделник во месецот е неработен

Музејот на македонската борба се наоѓа во Скопје, Македонија, на левиот брег од реката Вардар.

Музејот бил изграден во периодот од 2008 до 2011 година, и официјално отворен на 8 септември 2011 година, по повод дваесет години од прогласувањето на независноста на Република Македонија.

Музејот бил официјално отворен од страна на претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, кој во музејот го предал оригиналот од Декларацијата за независноста на Македонија, која е изложена во холот при самиот влез.

Самиот музеј се состои од тринаесет одделенија, и секое од нив ја претставува историјата на македонскиот народ од повеќе периоди. Во првата просторија е претставен раниот период на македонската борба, кога ајдутите сè уште немале дефинирано политичка платформа. Сите останати простории понатаму се поврзани хронолошки сè до периодот на комунизмот.

Во музејот се наоѓаат 109 восочни фигури од личности од македонската историја. Освен восочните фигури во музејот се наоѓа и поголем број примероци на оригинално оружје, оригинален мебел, масовни сцени, документи и други експонати.

Главен архитект при изградбата на музејот бил Зоран Јордановски.

Фото галерија

 БИЗНИС

Сити мол е во сопственост на англиската компанија „Hystead limited“. Оваа компанија која се занимава со инвестирање во недвижности го купила најголемиот ...
сите 37 | | | прочитана: 617 | веќе видена

Скоро секој втор работник е пријавен на плата која е пониска од таа што реално ја добива. Ова го покажала анкетата спроведена од Центарот за истражување и ...
сите 7 | | | веќе видена

Германската амбасада во Македонија и фабриката „Дрекслмајер“ во Кавадарци ќе спроведуваат заеднички хуманитарни проекти и ќе работат на развивање и поддршка на ...
сите 17 | | | веќе видена

next
Daily.MK

Логирај се на Златна Книга

Логираните корисници користат бенефити од купони за попуст, контакт со бизниси, листа на омилени места, коментари, оцени и друго.

Корисничко име:Лозинка:


Нов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи