Радиус (100км)

Агенција за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување МАПАС

Wi-Fi ЗонаКлиматизирано

  • Адреса: Стив Наумов 100 (Ленинградска)
  • Место: Скопје
  • Оддалеченст: ≈9158 км
  • Локација: Кај фонд за здравство

  • Телефон 2: 02 3217573
  • Факс: 02 3166452
  • Работно време: Пон - Пет од 08:30 до 16:30Слика од локација

Фото и видео галерија

МАПАС е основана заради вршење супервизија на работењето пензиските фондови со крајна цел да ги заштити интересите на членовите на пензиските фондови.

Агенцијата за својата работа одговара пред Собранието на Република Македонија. Агенцијата е одговорна за издавање, повлекување и одземање дозволи за основање на друштва.

Таа врши супервизија на работењето на пензиските друштва, задолжителните и доброволните пензиски фондови, како и на чуварите на имот и на странските менаџери на средства.

Агенцијата исто така го промовира, го организира и го поттикнува развојот на капитално финансираното пензиско осигурување во Македонија и ја развива свеста на јавноста за целите и принципите на пензиските друштва и на задолжителните и доброволните пензиски фондови, за придобивките од членување во задолжителен и/или доброволен пензиски фонд, вклучувајќи ги и придобивките од учество во професионална пензиска шема, за правата на членовите на задолжителните и доброволните пензиски фондови.

Покрај годишниот извештај за своето работење, таа изготвува и објавува годишен извештај за состојбите во капитално финансирано пензиско осигурување со што се обезбедува транспарентност во ова осигурување.

Интервјуто на претседателот на Советот на експерти на МАПАС, д-р Булент Дервиши во Е-МАГАЗИН: Средствата на задолжителните пензиски фондови континуирано растат, можете да го проследите на следниов линк:
http://emagazin.mk/vesti/vest/24120
повеќе

Постови

Timeline Photos

МАПАС ВИ ГО ЧЕСТИТА, ДЕНОТ НА ЖЕНАТА - 8 МИ МАРТ И ВИ ПОСАКУВА СЕ НАЈУБАВО

Timeline Photos

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ЗЕЛЕНИОТ ПЛИКЧленовите на пензиските фондови од задолжителното и доброволното капита ...

Timeline Photos

Среќна Нова 2017 година и Среќни Новогодишни празници

Пензија |

Продолжи кампањата за промоција на вториот пензиски столб “Каков пензионер си станал... “, чија цел ...

mapas.mk

Излезе новиот број на електронскиот информатор Е-МАПАС на тема: “ДЕН ЗА ПЕНЗИСКА СВЕСНОСТ-15 СЕПТЕМВ ...

Над 400.000 работници чуваат 735 милиони евра во приватните пензиски фондови

Во пензиските фондови од вториот столб досега се акумулирани 721 милион евра на осигурениците. Двете ...

Ден за пензиска свесност

Timeline Photos

Слика од локација
Мапа

Логирај се на Златна Книга

Логираните корисници користат бенефити од купони за попуст, контакт со бизниси, листа на омилени места, коментари, оцени и друго.

Корисничко име:Лозинка:


Нов корисник? | Заборавена лозинка? | Откажи