Barnatore bimore-Alkaloid  • Faksi: 02 3237975
  • Orari i punës: Ha - Pr nga 07:00 deri më 20:00
    Sh nga 07:00 deri më 14:00

//1050864291.rsc.cdn77.org/sites/zk/docs/trans{mk}logo_1450179436_72.png?t=true&w=300&h=300


Foto nga vendndodhja
Përdorimi i bimëve si një burim i pashtershëm për kurim dhe kujdes të shëndetit të njerëzve, ka traditë të gjatë në këto hapësira, sepse Maqedonia është shumë e pasur me bimë me cilësi të lartë dhe bimë kuruese. Barnatorja bimore nëpërmjet paletës së saj të gjerë të çajeve, e vazhdon këtë traditë dhe gjatë punës së saj praktikon të informoj pacientët e saj me të gjitha risitë që rrjedhin prej tyre.

Është e rëndësishme të theksohet se interesi i pacientëve për përdorim të barnave bimore, pra të çajeve, në funksion të shëndetit të tyre nuk zvogëlohet dhe përveç faktit të zhvillimit dhe fuqisë së industrisë farmaceutike-industriale, e cila çdo vit prodhon një numër gjithnjë e më të madh barnash të reja me përbërje kimike pozitive dhe me ndikim fiziologjik të vazhdueshëm. Mijëra duart të specializuara të mblidhen në cilindo prej laboratorëve më bashkëkohor në botë, nuk mund të sintetizojnë atë që mundet një qelizë bimore në natyrë.

Çajet të cilat i disponon Barnatorja Bimore, qofshin ato monolite ose të kombinuara, janë në formë të përkryer, ndikojnë me të gjithë komponentët aktiv të përbërjes së tyre dhe janë të përbërë nga bimë që shkencat mjekësore bashkëkohore i kanë vërtetuar si kuruese.

Përparësia e çajeve tona është se rrjedhin nga kjo zonë, nga ekosistemi natyror dhe ka në vete cilësinë e diellit, tokës dhe lagështisë. Pikërisht për këtë arsye, ato me cilësinë e tyre janë të paarritshme dhe unike, dhe nga ana tjetër janë të thjeshta për përdorim në kushte shtëpiake, nuk shkaktojnë efekte të padëshiruara dhe janë ndër më pozitivet, më efikaset dhe të lehta për përdorim si lëndë e parë bimore. Ekzistojnë më shumë dëshmi për kontributin e tyre në ruajtjen e shëndetit. Çajet përmbajnë polifenol, pigmente dhe vajra eterik që e zvogëlojnë ndikimin negative të peroksideve në organizëm. Popullorçe thënë se ata janë roje të shëndetit dhe "gjahtar" të radikaleve të lira. Ata e furnizojnë organizmin me mikroelementet e nevojshme, mineralet, me sasinë e duhur të ujit, që lehtë futet në hapësirën ndërmjet qelizave dhe njëkohësisht, lehtë dhe në mënyre efikase e pastrojnë organizmin nga toksinet e mbledhura. Është e rëndësishme të theksohet për të gjithë, veçanërisht për fëmijët dhe personat më të moshuar, tek të cilët nevoja për këto materie d është më e madhe. Asocimi më i shpeshtë për çaj është një pije e ngrohtë për shërim, shëndet, relaksim ose stimuli natyror, sepse i përdorur në mbrëmje, çaji relakson nga dita e vështirë e punës, qetëson, e lehtëson tretjen e ushqimit dhe mundëson një gjumë më të mirë dhe më të qetë dhe në mëngjes zgjon, e rifreskon shpirtin dhe mendjen, mbështet kreativitetin dhe e inkurajon dëshirën. Pikërisht për këtë arsye, secili prej nesh në farmacinë e tij shtëpiake duhet të ketë të paktën dhjetëra bimë kuruese ose çaje, si p.sh: kamomil, trumzë, hithër, shtog, aguliçe, kantarion, bosilok, bar pezmi, që në çdo kohë do të na jetë në dispozicion që të zgjidhen probleme të thjeshta shëndetësore.


Pacientët, që në një numër gjithnjë e më të madh janë të interesuar për mënyrën natyrore të kurimit, në Barnatoren Bomore tonë mund të fitojnë një asortiment komplet të çajeve. Si dhe shumë informacione të specializuara për përdorimin e tyre. Shumë prej çajeve që do t'i gjeni në barnatore, si dhe produktet e tjera kuruese, përbëjnë një prej paletave më të pasura, kompozimi i të cilave është ideal dhe në praktikën mjekësore janë vërtetuar me traditën e tyre 30 vjeçare si themel i kurimit. Të punësuarit në farmaci gjithnjë janë të gatshëm dhe në dispozicion t'ju ofrojnë kombinime nga shumë çaje ose bimë njëkomponente, si dhe prodhime të gatshme për një sëmundje të caktuar, t'ju shpjegojnë mënyrën e përgatitjes së çajit, si dhe mënyrën e përdorimit të tij. Shpesh, vizitorët e Barnatores Bimore me kërkesë të tyre fitojnë informacione dhe për mbledhje të bimëve kuruese, për kushtet dhe mënyrën e tharjes së tyre. Si dhe informacione për përgatitje në kushte shtëpiake të ndonjë kremi, gaze ose ndonjë preparati prej bimësh. Për shkak të kësaj, barnatorja përfaqëson jo vetëm një qendër shitjeje por dhe qendër edukative dhe konsultuese, e vetmja e këtij lloji në Maqedoni.
më shumë
Foto nga vendndodhja
Mapa

Hyni në Librin e Artë

Emri i përdoruesitFjalëkalimPerdorues i ri? | Keni harruar fjalëkalimin tuaj? | Anuloj